Pojmenujte svoji vaginu

Broskvička, mušlička, pipinka, Julča, ... Pomyslely byste si vůbec, že všechna tato slova označují jednu a tu samou věc? Ano, uhodly jste správně. Všechno to jsou přezdívky pro vaginu, které se uchytily v různých koutech světa. Co máme ale dělat, když svoji vaginu nechceme nazývat „sýrová tortilla“, jako je tomu třeba v Salvadoru?

1.jpg

Cokoliv kromě „pipinky“

Ať si vybereme cokoliv, jedna věc je jistá, nazývat svou vaginu „pipinka“ zní divně, i když to může být jeden z nejoblíbenějších výrazů, který si pamatujeme z dětství. Naopak muži mají štěstí. Penis je celkem oficiální, ale pořád se dá používat v běžné mluvě. A co „péro“? Ani ženy se neostýchají to říct. A přiznejme si to, setkaly jsme se s muži, kteří pojmenovali své intimní partie, a ani nás nenapadlo se tomu smát.

Co za tím vším ale stojí? Nebojíme se nahlas vyslovit slovo penis, zatímco při zmiňování ženských intimních partií se červenáme. Odpověď je jednoduchá. Pokud něco nemá jméno, neexistuje to. Nemusíme se tím zabývat, nezpůsobuje to žádné problémy, a co je nejdůležitější, neuvádí nás to v pokušení. Naneštěstí je vagina v naší společnosti stále tabu. Po celá staletí bylo zakázáno o ní mluvit a zbavit se starých zvyků očividně není jednoduché.

 

Zmatená pornohvězda

Tohle je ale 21. století. Ženy, alespoň ve většině zemí, mohou řídit, mají volební právo, ale především mohou mít sex kdykoliv a s kýmkoliv chtějí. Nastal tedy nejvyšší čas naučit se svobodně mluvit o vagině. Samozřejmě, že to nebude jednoduché. Před pár lety požádal jeden slavný režisér porna své fanoušky na blogu o radu, jak pojmenovat vaginu. Výsledek byl katastrofální. Přestože nikdo neholdoval nemravným přezdívkám, neměli žádné skutečné nápady, jak ji pojmenovat.   

Najít přijatelné jméno by byl pro ženskou sexualitu velký krok vpřed. Všichni odborníci na sex se shodují na tom, že smíření se se svým tělem začíná u pojmenování každé části vlastním jménem.

„Nebojte se pojmenovat svou vaginu, jak jen chcete, bude to osvobozující,“ píše Jelto Drenth, jeden z nejznámějších nizozemských sexuologů. „Není to vulva, není to intimní partie, a už vůbec ne ‚tam dole‘, tyto výrazy jen přispívají k udržování tabu,“ dodává odborník v rozhovoru. Přesto ale ani on neměl návrhy, jak vaginu nazývat. „Možná byste se měli zeptat samotných žen,“ řekl. A to je přesně to, co teď uděláme.

 

Odborník radí!

Proč tedy nemáme vhodné jméno pro vaginu? Náš odborník je toho názoru, že naše slovní zásoba závisí především na vztahu k našim vlastním intimním partiím.

Přečtěte si náš článek Pět příběhů o vagině, které si my ženy nikdy neříkáme i přesto, že bychom měly.

Tagy:
Život ženy
Pět příběhů o vagině, které si my ženy nikdy neříkáme

Pět příběhů o vagině, které si my ženy nikdy neříkáme

Na celém světě existuje jen jedno správné označení ženského pohlavního orgánu, a tím slovem je „vagina“, což je z latiny přejatý výraz označující pochvu. Vagina je lékařský pojem vážného tónu, nicméně všechna jeho synonyma zní buď infantilně, nebo dokonce vulgárně. Máme tendenci se tomuto slovu vyhýbat, ačkoli je to téma běžného života a zaslouží si, abychom o něm mluvili otevřeněji.

Čtěte více
Myslíte si, že víte o vaginálních infekcích vše? Zamyslete se znovu!

Myslíte si, že víte o vaginálních infekcích vše? Zamyslete se znovu!

Fakta a mýty o vaginálních infekcích

Mnoho z nás možná překvapí, že až dvě třetiny žen ve střední a východní Evropě se setkaly s vaginální infekcí alespoň jedenkrát za život, zatímco ve Spojených státech tomu tak je u 75 % žen. To vše potvrdily výsledky spotřebitelského výzkumu pro Idelyn Beliema®. Ještě více šokující ovšem je, že většina žen netuší nic o samotných příčinách vaginální infekce, ani o způsobu, jak se jí vyhnout, nehledě na mýty spojované s tímto tématem. Společně s naším gynekologem se proto pokusíme vyjasnit několik mýtů o vaginálních infekcích.

Čtěte více
Nebojte se mluvit!

Nebojte se mluvit!

Naše slovní zásoba je definována naším vztahem k vagině. Proč nemáme přijatelné označení pro vaginu? Náš odborník je toho názoru, že slovní zásoba je definována naším vztahem k vlastním genitáliím. 

Čtěte více