Když se dveře zavřou — vaginismus

Vaginismus je problémem,který se mnoho žen stydí přiznat. Místo toho si jej raději nechají pro sebe a doufají ve vyléčení. Mezitím se však situace více a více zhoršuje. Naštěstí existuje řešení, ale pouze pokud se o tom odvážíme mluvit.

1.jpg

 

Měla jsem nádherné dětství. Nikdy jsem neměla žádný traumatický zážitek. Přesto jsem nemohla mít s nikým sex až do svých 25 let. Moje svaly se stáhly při pomyšlení na sex, což způsobilo, že penetrace (průnik penisu) nebyla možná. Čím více času uplynulo, tím více jsem byla frustrovaná, a nemohla jsem ani použít tampon. Uplynulo mnoho let, než jsem se odvážila říct o svém problému gynekologovi. Byl to právě on, kdo mi řekl, že můj problém nebyl vůbec ojedinělý – jmenuje se vaginismus.

Doře je dnes 33 let, má šťastný vztah se svým přítelem a užívá si mnoho sexu. Ale aby se jí toto povedlo, potřebovala dlouhé roky terapie s pomocí svého gynekologa a psychologa.

 

Když se duše poraní

Důvody, proč je potřeba tak intenzivní terapie, jsou ve většině případů psychologické. Ve vážnějších případech může být v pozadí sexuální zneužívání nebo špatné zkušenosti, ale většina pacientek trpí touto chorobou kvůli komplexům z dětství (přísná výchova, skrytá homosexualita nebo nedostatek sebevědomí). Někdy může symptomy spustit i bolestivá zkušenost při prvním sexuálním styku.

Vaginismus je nemoc, při které dochází k neúmyslnému stažení vnějších svalů vaginy, což může být způsobeno někdy i jen pomyšlením na sex. (Pro podrobnější vysvětlení se podívejte na radu našeho odborníka.) Příčinou vaginismu může být také biologický problém, a to například předešlá operace, zánět, nebo dokonce tumor.

 

Dveře se zavírají

Ženy problém obvykle zpozorují poměrně brzy. Většina totiž začne používat tampony a žít sexuálním životem v pubertálním věku a už tehdy se problém projeví. Přesto se mnoho z nich za své příznaky stydí natolik, že jim trvá roky, než vyhledají pomoc lékaře. Místo toho začnou být odměřené, přestanou chodit na rande, obviňují se ze své nemoci a čekají na zlepšení.

To je velká chyba, protože, jak jsme již zmínili výše, stažení vaginy je zcela neúmyslné a samo se nevyléčí. S každým dalším špatným zážitkem se tento problém navíc zhoršuje.

 

Je tu řešení

Otázka zní, co můžeme s vaginismem dělat? Především je třeba konzultovat tento problém s lékařem a vyloučit všechny možné fyziologické příčiny. Až poté je možné začít s terapií. Ta většinou trvá velmi dlouho, ale dobrou zprávou je, že je téměř vždy úspěšná.

Jak terapie probíhá? Nejdříve vám gynekolog dá domácí úkol. Budete doma samostatně trénovat vnik s pomocí malého vibrátoru. Sama pak zjistíte, že je to vlastně možné. Také budete muset konzultovat svůj problém s psychologem, který vám může pomoci přijmout vaši ženskost a naučí vás, že vagina není nic, za co byste se měla stydět. Nakonec si uvědomíte, že sex je dar života, který vám může přinést nesmírné potěšení, pokud ho tedy chcete.

Čtěte naše články spojené s tímto problémem.

Pět příběhů o vagině, které si my ženy nikdy neříkáme

Pět příběhů o vagině, které si my ženy nikdy neříkáme

Na celém světě existuje jen jedno správné označení ženského pohlavního orgánu, a tím slovem je „vagina“, což je z latiny přejatý výraz označující pochvu. Vagina je lékařský pojem vážného tónu, nicméně všechna jeho synonyma zní buď infantilně, nebo dokonce vulgárně. Máme tendenci se tomuto slovu vyhýbat, ačkoli je to téma běžného života a zaslouží si, abychom o něm mluvili otevřeněji.

Čtěte více
Myslíte si, že víte o vaginálních infekcích vše? Zamyslete se znovu!

Myslíte si, že víte o vaginálních infekcích vše? Zamyslete se znovu!

Fakta a mýty o vaginálních infekcích

Mnoho z nás možná překvapí, že až dvě třetiny žen ve střední a východní Evropě se setkaly s vaginální infekcí alespoň jedenkrát za život, zatímco ve Spojených státech tomu tak je u 75 % žen. To vše potvrdily výsledky spotřebitelského výzkumu pro Idelyn Beliema®. Ještě více šokující ovšem je, že většina žen netuší nic o samotných příčinách vaginální infekce, ani o způsobu, jak se jí vyhnout, nehledě na mýty spojované s tímto tématem. Společně s naším gynekologem se proto pokusíme vyjasnit několik mýtů o vaginálních infekcích.

Čtěte více
Nebojte se mluvit!

Nebojte se mluvit!

Naše slovní zásoba je definována naším vztahem k vagině. Proč nemáme přijatelné označení pro vaginu? Náš odborník je toho názoru, že slovní zásoba je definována naším vztahem k vlastním genitáliím. 

Čtěte více